U posljednje, sada već gotovo dvije godine nemali broj populacije počeo je intenzivnije razmišljati o svom imunitetu, zdravlju, onome što unosimo u svoje tijelo, kao i svemu onome što može utjecati na ljudsko zdravlje. Počeli smo u većoj mjeri nego inače (barem mi se tako čini) preispitivati svoje navike, ponašanja i odnose, pa tako i naš odnos prema okolišu i svijetu oko sebe. Počeli smo shvaćati i da nas sve ono što se događa u prirodi, zahvaljujući našoj ruci, dovodi do aktualnih događanja u svijetu.
Foto: Pexels
Jedna od opcija osvještenijeg načina života svakako je zero waste – život bez otpada. Koriste se materijali poput stakla, drva i metala, izbjegava se plastika, a odjeća se razmjenjuje, kupuje u second hand dućanima ili od dugotrajnih materijala lokalnih proizvođača. Smanjuje se kupovina nepotrebnog, naglasak je i na štednji onoga što se svakodnevno troši, na ponovnom iskorištavanju, recikliranju i kompostiranju.
Zero waste ne ide po principu „ili-ili“, odnosno ili ću se apsolutno pridržavati svih postulata zero waste načina života ili se neću pridržavati ničega i živjet ću kao da je cijeli svijet podređen meni. Iako je to pokret koji promovira život bez stvaranja ikakvog otpada, osobno mislim da puno činimo samo uvodeći male promjene u svoj život i razmišljajući održivije svakodnevno. Uostalom, osim što ovakvim, slobodno ću se izraziti, zdravorazumskim razmišljanjem radimo dobro za planet oko sebe i sva druga živa bića, njime i njegujemo svoje zdravlje (prirodni preparati, organske sezonske namirnice, život bez kemikalija…) a takvo je življenje i financijski isplativije. No, potrebno je nešto više znatiželje, truda i pripreme.
Foto: Pexels
Ako mislite da je takav život nemoguće živjeti, Anamarija Prgomet, osnivačica zero waste pokreta u Hrvatskoj, živući je dokaz da je takav pothvat itekako moguć!
Pitala sam Anamariju kako uvesti zero waste u svoju svakodnevicu, pa vam njene savjete donosim u nastavku. Kaže i da nam takav način života pomaže da vidimo kako su živjeli naši djedovi i bake – mnogo jednostavnije, sporije, puno više cijeneći prirodu. Iako je danas živjeti tako teže zbog ubrzanosti života, nije neizvedivo. Na nama je da odaberemo čemu želimo naginjati, konzumerizmu i pasivnijem načinu života gdje je mnogo toga „servirano na pladnju“ ili održivijem životu, za što je potrebna čvrsta volja i svakodnevna akcija.
Kako živjeti zero waste? Evo što kaže Anamarija:
-
plastične četkice za zube zamijeniti bambusovim/drvenim četkicama, plastične britvice metalnim
-
plastične vrećice zamijeniti platnenim (i kupovati u rinfuzi)
-
naučiti raditi svoju pastu za zube, dezodorans (potrebne sirovine traju po dvije godine, što je super za budžet), kao i pregršt namirnica – od biljnih napitaka do čokolada i gumenih bombona (Anamariji se uvijek možete javiti na Instagram ukoliko trebate savjet ili imate pitanje)
-
naučiti kompostirati bio otpad (kore voće i povrća, ljuske jaja, listove čaja, talog kave…)
-
u kuhinji koristiti staklo i metal te kupovati lokalno, od domaćih OPG-ova
Foto: Pexels
Ovakav način života sa sobom donosi i minimalizam, manje skupljanja različitih ambalaža, dugotrajnije održavanje pribora u kuhinji i kupaonici, kao i odjeće i obuće.